گرانولا و تاثیری که بر روی رشد کودکان دارد

فرایند رشد کودک با استفاده از مواد مغذی گرانولا بهبود می یابد. این ماده برای کودکان بالای یک سال مورد استفاده قرار می گیرن و سلامت جسمی و فیزیکی آن ها را تامین می کند. استفاده از گرانولا به همراه برخی خوراکی های خوشمزه نیز میسر می باشد و به همین خاطر بسیاری از کودکان بد غذا از مزه این خوراکی لذت می برند. گرانولا سرشار از مواد مغذی مانند میوه های خشک، دانه های روغنی و … است، به همین خاطر خواص بی نظیری برای رشد کودک به همراه می آورد. در ادامه با برخی از خواص مهم این ماده غذایی برای کودکان آشنا می شوید.

آنچه در مورد رشد کودک خواهید خواند:

 • جلوگیری از بیماری آنمی در کودکان با استفاده از گرانولا
 • تقویت سطح انرژی کودک
 • بهبود هضم غذا با استفاده از گرانولا
 • مواد مفید موجود در گرانولا
 • روش استفاده از گرانولا
 • آشنایی با برخی مواد به کار رفته در گرانولا
 • روش تهیه گرانولا در منزل

جلوگیری از بیماری آنمی در کودکان با استفاده از گرانولا

شما می توانید، فرایند رشد کودک را با استفاده از این مواد غذایی هموارتر کنید. این مواد غذایی از بروز هر گونه بیماری آنمی یا فقر آهن در بدن پیشگیری می کند. این بیماری سبب جلوگیری از رشد مطلوب کودکان می شود و بیماری ها و کمبودهای متعددی در بدن آن ها بر جای می گذارد. به این ترتیب پیشگیری از آن از اهمیت بالایی برخوردار است. آهن از مواد سازنده گلبول های قرمز است. وجود آن برای اکسیژن رسانی به بخش های مختلف بدن حائز اهمیت می باشد. شما می توانید، این ماده غذایی را برای جلوگیری از بروز این بیماری در فرایند رشد کودک خود خریداری کنید. تهیه و آماده سازی گرانولا هم به صورت صنعتی و هم به صورت خانگی میسر می باشد.

تقویت سطح انرژی کودک

در فرایند رشد کودک، استفاده از برخی مواد غذایی برای افزایش انرژی کودکان نیز حائز اهمیت است. این مسئله برای دانش آموزان ضرورت بیشتری دارد. کودکانی که در سنین مدرسه هستند، ساعت ها به فعالیت های فکری و جسمی می پردازند و به همین خاطر عدم برخورداری از سطح انرژی کافی، مشکلات بسیاری در فعالیت های فکری و حرکتی آن ها به وجود می آورد. از این رو با مصرف گرانولا انرژی لازم را به دست آورده و وقفه ای در فرایند رشد کودک شما پدید نمی آید.

برای خرید انواع گرانولاهای رژیمی از محصولات گرانولا هلتی دیدن کنید

یکی از موارد حائز اهمیت در مورد گرانولا، عدم وجود شکر در ساختار آن است. شکر سب بروز خستگی در بدن می شود و عدم استفاده از آن در برنامه رژیم غذایی به کسب انرژی بیشتر در بدن می انجامد. شما می توانید، با استفاده از این مواد غذایی به سطح بالایی از عنصر منگنز دست پیدا می کنید که برای بدن شما لازم و ضروری است. استفاده از این مواد غذایی برای بهبود تک تک اندام های بدن ضرورت دارد. مصرف گرانولا از کبد کودک شما مراقبت کرده و کلیه های او را تقویت می کند. همچنین با استفاده از آن فعالیت های متابولیک نیز بهتر انجام می شوند.

بهبود هضم غذا با استفاده از گرانولا

رشد کودک به همه اندام ها و اعضای بدن کودک شما مرتبط می شود. سیستم گوارشی نیز در زمینه سلامت و رشد بهتر کودک تاثیر می گذارد. شما می توانید، با استفاده از این ماده غذایی از سیستم گوارشی بدن خود بهتر مراقبت کنید. چرا که گرانولا به بهبود هضم غذا کمک می کند. فیبر یکی از مهمترین موادی است که این بخش مهم در بدن از آن استفاده می کند. در صورتی که فیبر را به گروه های غذایی مورد استفاده خود اضافه کنید، بی شک عملکرد دستگاه گوارش برای هضم غذاها بهتر می شود.

شما با استفاده از گرانولا به بخش اعظمی از فیبر مورد نیاز در بدن خود دست می یابید و نیاز خود را به این ماده پر فایده تامین خواهید کرد. با این وجود سلامت کودک شما نیز در بخش گوارش تضمین خواهد شد. این مسئله در جلوگیری از برخی بیماری ها مانند یبوست نیز نقش مهمی دارد.

مواد مفید موجود در گرانولا

کودک شما در حین رشد، به دسته های مختلفی از مواد غذایی نیاز دارد؛ از گروه های مختلف مواد معدنی گرفته تا ویتامین هایی که در میوه ها و سبزی ها یافت می شوند، همگی از نیازهای اساسی فرایند رشد کودک محسوب می شوند. در این صورت استفاده از یک ماده غذایی که منبع کلی مواد مورد نیاز بدن باشد، یک فرصت استثنایی برای حفظ سلامت کودک شما تلقی می شود.

پتاسیم، روی، فسفر منیزیم، کلسیم و آهن موجود در این ماده غذایی از مواد مورد نیاز بدن کودک در همه مقاطع سنی محسوب می شوند. افزون بر این انواع مواد غذایی مانند ویتامین E و ویتامین C نیز در این مواد وجود دارند که بخش های مهمی از نیاز بدن این رده های سنی را تامین می کنند. نیاسین و تیامین موجود در این مواد نیز رشد کودک را تسهیل می کنند. به همین خاطر نیز فضانوردان در وعده های غذایی خود این خوراکی مفید را جای می دهند و ژاپنی ها از گرانولا به عنوان یک ابر غذا یاد می کنند.

روش استفاده از گرانولا

برای بهبود فرایند رشد کودک با استفاده از این مواد مفید باید به طریقه استفاده از آن نیز دقت داشته باشید. یکی از بهترین روش های استفاده از گرانولا، مصرف آن در ابتدای روز و در وعده غذایی صبحانه است. توصیه می کنیم که این ماده غذایی را در ساعاتی از روز مورد استفاده قرار دهید تا در کل روز انرژی مورد نیاز را داشته باشید. کودکان نیز با استفاده از این مواد غذایی در وعده صبحانه و چاشت ابتدایی روز خود، در ساعات کلاسی مدرسه، کمتر احساس ضعف می کنند و حتی میزان یادگیری آن ها نیز افزایش می یابد.

شما می توانید، برخی لبنیات را نیز به همراه این مواد غذایی میل کنید. استفاده از گرانولا و شیر برای بهبود رشد کودک بسیار توصیه می شود. این ترکیب غذایی نیاز بدن کودک شما را به این گروه غذایی لبنیات نیز تامین می کند. به این ترتیب سلامت فرزند شما در سنین رشد تامین می شود. خانواده توت ها و آجیل جات نیز به همراه گرانولا مورد استفاده قرار می گیرند و بهترین میان وعده ها برای  رشد کودک محسوب می شوند. برخی به همراه این ماده غذایی از ماست یونانی استفاده می کنند.

آشنایی با برخی مواد به کار رفته در گرانولا

مصرف گرانولا از جهات مختلفی برای رشد کودک مفید می باشد. یکی از مواردی که استفاده از این مواد را ضروری تر می کند، فراوانی گروه های غذایی مفید برای کودک در این ماده غذایی است. از جمله مهمترین موادی که در گرانولا وجود دارند و به بهبود رشد کودک کمک می کنند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کره؛ در دسته لبنیات استفاده از این ماده غذایی مفید تلقی می شود و به رشد کودک شما کمک شایانی می کند.
 • شیره های مختلف و یا عسل نیز در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرند که برخی از گروه های غذایی مورد نیاز کودک را تامین می کنند. رشد کودک شما با وجود این مواد غذایی مفید در زمان کوتاه تری انجام می شود.
 • تکه های میوه نیز بسیاری از نیازهای بدن کودک شما را در سنین رشد تامین می کنند و به وفور در این ماده غذایی یافت می شوند.
 • برخی از مواد غذایی برای رشد کودک شما ضرر دارند و این فرایند را با مشکل مواجه می کنند. از جمله آن ها می توان به شکر سفید اشاره کرد که در گرانولا با شکر قهوه ای جایگزین شده است.
 • وجود مغزی جاتی مانند گردو و بادام نیز در گرانولا خواص غذایی این خوراکی ارزشمند را بیشتر می کند. همان طور که می دانید، گردو برای بهبود فعالیت های مغزی بهترین خوراکی محسوب می شود و بادام نیز گروه های مختلف مواد معدنی را تامین می کند.

روش تهیه گرانولا در منزل

اگر به هر دلیلی به این ماده غذایی دسترسی نداشتید، می توانید، آن را در منزل نیز آماده سازی کنید. این مواد غذایی روش تهیه ساده ای دارد. اما اگر آن ها را هر روز به وعده های غذایی کودک اضافه کنید، موجبات رشد کودک خود را فراهم خواهید کرد. برای تهیه این ماده غذایی در وهله اول باید مواد نام برده شده در بالا را فراهم کرده و یک ترکیب یکنواخت به دست آورید. سپس کف یک سینی را به خوبی چرب کنید و سپس یک کاغذ روغنی در سینی پهن کرده و مواد را درون سینی پخش کنید. به این ترتیب فرایند پخت گرانولا آغاز می شود.

سپس مواد مایع از جمله شیره افرا یا عسل را به همراه باقی مانده کره و کمی شکر و تکه های میوه را درون ظرفی ریخته و آن را روی حرارت گاز بگذارید. وقتی این مواد کاملا آب شدند، از روی حرارت بردارید. سپس باید مواد تنوری داخل فر را در بیاورید و شهدی که آماده کردید را بر روی آن بریزید. شما باید این مواد را برای چند روز درون یخچال یا فریزر نگهداری کنید تا برای استفاده مناسب تر شوند. این کار در طعم و مزه این مواد غذایی نیز تاثیر می گذارد.گرانولا نه تنها برای رشد کودک شما یک ماده مفید تلقی می شود، بلکه به دلیل خوشمزگی و تردی مخلوط آن به سادگی جایگزین مواد غذایی مضر کودک می شود. همچنین استفاده از آن هوش و حافظه کودک شما را نیز افزایش می دهد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *